Grzybica prącia - długie leczenie, brak rezultatów. Co robić?

Witam. Mam 20 lat, jestem mężczyzną. Jakiś czas temu zająłem się konkretnie dziwnymi zmianami na prąciu. Zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu, ale nie odkrył on nic dziwnego. Po pewnym czasie jednak nie dawało mi to spokoju i zgłosiłem się do prywatnego urologa. Zacząłem u niego leczenie ok. 1,5 roku temu, eksperymentując z różnymi maściami i tabletkami wyszło na to, że to grzybica (swędzenie, zaczerwienienie - typowe objawy, biorąc pod uwagę wcześniejsze objawy itp. ustaliłem, że na skutek zaniedbań w higienie jako dziecko, grzybica u mnie mogła rozwijać się przez nawet parę lat). Następnie przez mniej więcej 3-4 miesiące spożywałem K... (popularny na grzybicę) + 2 rodzaje maści/kremów. Leczenie przyniosło efekty, ale nie do całkowitego wyeliminowania grzybów (niestety na moje życzenie = zła dieta, alkohol). Zrobiłem wyniki badań, które były lekko "podwyższone" - głównie leukocyty, ale mój internista nie kazał się tym przejmować. Następnie ze względów ekonomicznych moje leczenie u prywatnego urologa zostało przerwane = grzyby powróciły. Po ponad półrocznej przerwie wznowiłem leczenie u specjalisty od chorób wewnętrznych w swojej przychodni. Obecnie jestem w trakcie drugiej serii zażywania tabletek i kremu... (absolutnie stosuję się do zaleceń, dieta bez cukrów, alkoholu itp.). Pewne jest to, że szwankuje moja odporność, w trakcie zimy jestem chory raz lub 2 razy na miesiąc! Oczywiście za każdym razem kończy się antybiotykiem. Obecnie spożywam drugi antybiotyk w ciągu 2 tygodni. Znany jest wpływ antybiotyków na grzyby, więc z moim leczeniem jest raz lepiej, a raz gorzej. Obawiam się, że również teraz nie uda mi się wyeliminować całkiem grzybicy. Nie podaję konkretnych nazw leków ze względu na informację w formularzu. Mi oraz mojemu lekarzowi kończą się pomysły, nie byłem jeszcze u dermatologa, zastanawiam się nawet nad medycyną naturalną i słynnym sokiem na literę N... PROSZĘ O KONKRETNĄ POMOC – KOMENTARZ, co jeszcze można by było zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam!

Najprawdopodobniej Pańskie leczenie przez lekarza internistę jest odpowiednie, jednak obniżenie odporności (które objawia się dosyć częstymi infekcjami) i częste kuracje antybiotykami powodują nawracanie choroby. Trzeba pamiętać, że grzyby atakują głównie osłabiony organizm, tak więc uporczywe nawracanie jest dość charakterystyczne dla infekcji grzybiczych.

Wizyta u dermatologa to może być dobry pomysł, ale tzw. "medycyna naturalna" (czytaj: drogie specyfiki o skuteczności placebo sprzedawane przez Internet) - już niekoniecznie... Obawiam się, że takie metody są skuteczne głównie w "odchudzaniu" portfela.
Może warto zastanowić się nad przyczynami obniżenia odporności - badanie poziomu cukru we krwi, hormony tarczycy (pisał Pan o jakichś badaniach, ale nie wiem konkretnie, jakie zostały wykonane)... Jeśli odbył Pan w przeszłości stosunek bez prezerwatywy z nowo poznaną lub przypadkową osobą, to można pomyśleć o wykonaniu test na HIV.

Powodem obniżenia odporności może być także przewlekły stres i zbyt mała ilość snu. Ma Pan 20 lat, więc podejrzewam, że albo rozpoczął Pan niedawno pracę albo jest Pan na 1-2 roku studiów.  Być może narzucił Pan sobie "za szybkie tempo" życia i organizm jest osłabiony. Poza odpowiednią dietą warto zadbać o prawidłową higienę snu i aktywność fizyczną. Poza tym trzeba czasami znaleźć czas na swoje przyjemności, hobby. Duża ilość snu, dobre samopoczucie (uczucie zadowolenia, także seks) i sport to czynniki stymulujące układ odpornościowy. Układ odpornościowy jest wbrew pozorom dość ściśle powiązany z układem nerwowym (mają np. te same przekaźniki...).

Nie piszę Panu o leczeniu farmakologicznym, bo podejrzewam, że jest Pan prawidłowo leczony przez swojego lekarza. Daje Panu wskazówki na temat higieny życia - to jest bardziej wiarygodne i potwierdzone badaniami niż "cudowne syropy leczące wszystkie choroby".

Pozdrawiam!