Guz piersi w wieku 16 lat?

Witam. Kilka dni temu wyczułam w piersi guz. Jest on położony ok. 2 cm nad brodawką. Czy powinnam udać się do lekarza? Czy to może być coś groźnego, czy może po prostu w moim wieku mogę odczuwać pewne zmiany w piersiach, które nie są guzami, tylko całkiem inną rzeczą? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pojawienie się guzka może być związane z dojrzewaniem. W czasie tego procesu dochodzi do licznych podziałów i wzrostu gruczołów mlekowych, które przyjmują postać zgrubienia, często bolesne przy dotyku. Zgrubienia mogą pojawiać się i znikać.

Sprężysty, dobrze wyczuwalny i przesuwalny guzek z kolei może być tzw. gruczolakowłókniakiem, łagodnym guzkiem występującym u młodych kobiet. W przypadku tak młodego wieku zazwyczaj zaleca się obserwację.

Jeżeli guzek nie zniknie, warto aby zbadał Panią lekarz ginekolog.

Pozdrawiam serdecznie