Guz po zapaleniu piersi

Witam! Mam 4 dzieci wykarmionych piersią, czemu niestety przy każdym dziecku, szczególnie na początku, towarzyszyły częste zastoje pokarmu z ogromnym bólem i gorączką, głównie w prawej piersi. Po trzecim dziecku wyczułam w niej podłużne zgrubienia, ok. 1 na 3 cm. Usg u onkologa nie wskazało na zmiany nowotworowe, bo nie taki kształt, wszystko miało się rozejść. Następne dziecko, te same problemy plus dwa razy zapalenie w tej piersi (łącznie z pobytem w szpitalu i leczeniem antybiotykiem). Teraz, po dwóch latach, jakby obok tych zrostów jest "coś" wielkości kurzego jajka, o nierównej powierzchni, czasem odczuwalne jako lekki ucisk. Zapalenie wywołane było gronkowcem, ale już nie pamiętam którym. Czy mógł po takim czasie powstać tam jakiś ropień? Czekam na termin w poradni onkologicznej, lecz przed tym chciałabym wiedzieć, czy te zastoje, zrosty i zapalenie mogą być przyczyną czegoś groźnego. Jakby nie było, ta pierś dostała nieźle w kość! Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Skoro pierś była wielokrotnie narażona na stan zapalny, mogło w niej dojść do powstania różnych zmian o charakterze zrostów, bliznowacenia itp. Ropnie piersi zazwyczaj bywają konsekwencją niedoleczonego stanu zapalnego, wiążą się zazwyczaj z silnym bólem o charakterze rwącym, czasami z gorączką/stanami podgorączkowymi i podwyższeniu wskaźników stanu zapalnego. Szkoda, że nie napisała Pani konkretnie, czy guz wyczuła dopiero teraz i kiedy skończyła Pani karmić dziecko piersią. Pytanie o charakter guza powinno rozstrzygnąć badanie USG wraz z biopsją. Równie dobrze może Pani badania wykonać u chirurga zajmującego się leczeniem piersi lub lekarza ginekologa, bez konieczności oczekiwania na termin w Poradni Onkologicznej.

Pozdrawiam serdecznie