Guz w nerce a naparstkowość paznokci

Od półtora roku mam stwierdzona przez 3 dermatologów naparstkowośc paznokci przepisywali mi oni witaminy i odżywki lecz nc nie pomogło paznokcie do tego zaczyły mi się łamać. Wspomnę że wykryto u mnie miesiąc temu guza w nerce. Czy to ma jakiś związek z paznokciami? A jeśli nnie jak to można wylieczyć i czy jest to obwiaw iinej choroby? Z góry dziękuje o odp.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
paznokcie naparstkowe najczęściej towarzyszą łuszczycy. Są one również obecne w chorobach tkanki łącznej, sarkoidozie, pęcherzycy. Choroby te rzadko mają związek z nerkami, ale dopiero po ustaleniu charakteru guza nerki będzie można stwierdzić, czy faktycznie nie ma związku.
W kwestii leczenia zmian paznokci należy dostosować się do zaleceń dermatologów. Proces leczenia może być wielomiesięczny.