Guzek na prawej piersi

Dobry wieczór, mam 21 lat i wyczułam ostatnio taki mały guzek po boku w prawej piersi. Jakieś 2 miesiące temu nie miałam tego, miałam taki guzek też na lewej piersi, ale znikł po miesiące. Nie wiem, co mam z tym robić. Dodam, że brałam tabletki hormonalne przez 4 lata. Obecnie nie biorę już hormonów od 5 miesięcy. Czy powinnam się wybrać do ginekologa? Ten guzek rośnie, jak mam miesiączkę, a maleje, jak już jestem po miesiące, ale nadal go mam. Piersi mnie tylko bolą, jak jestem przed okresem tak, gdy dotykam po okresie, nie bolą mnie. Co mam zrobić?

Witam serdecznie!

Uważam, że jak najbardziej wizyta u ginekologa jest wskazana. Lekarz Panią zbada i oceni, czy to, co Pani wyczuwa, jest faktycznie guzkiem, i w razie wskazań wykona lub skieruje Panią na USG piersi. Ponad 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne, szczególnie w Pani wieku. Skoro już wcześniej była Pani leczona z powodu zaburzeń hormonalnych, być może to, co się dzieje w piersiach, jest tego efektem. Trzeba pamiętać o tym, że tkanka piersi jest bardzo wrażliwa na różne zaburzenia hormonalne. Zapewne należałoby skontrolować poziom hormonów, szczególnie jeśli zakończyła Pani terapię.

Pozdrawiam serdecznie