Guzek piersi znajdujący się za sutkiem

Witam! Mam 16 lat, dzisiaj wyczułam w prawej piersi małego guzka. Jest okrągły, znajduje się za sutkiem (w głąb piersi). Jest on bardzo bolesny, teraz przy najmniejszym dotyku odczuwam dyskomfort. Dodam, że w rodzinie zdarzał się rak (dwie babcie - rak piersi, mama - guz w stawie). Proszę o poradę, z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Objawy przez Panią opisywane oraz młody wiek wskazują, że jest to związane z dojrzewaniem. W czasie tego procesu dochodzi do licznych podziałów i wzrostu gruczołów mlekowych, które przyjmują postać zgrubienia za brodawką sutka, i mogą być w tym czasie bolesne przy dotyku. Często ten ból zależy od fazy cyklu miesięcznego i jest bardziej nasilony po miesiączce, co jest związane z hormonami.

Niepokojące jest to, że w Pani rodzinie występował rak piersi, w dwóch liniach, u obu babci. Należałoby się z tym liczyć w przyszłości - należy się regularnie badać, co najmniej raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez lekarza, do czasu menopauzy należy co najmniej raz na 5 lat wykonać USG piersi. Więcej na ten temat w artykułach o rodzinnych nowotworach piersi.
Pomimo tego proszę być spokojną - to, czego Pani teraz doświadcza, nie wskazuje na nic poważnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.