Guzek pod pachą, hirsutyzm

Od paru dni wyczuwam guzek pod lewą pachą. Jest to trochę bolesne a ból rozprzestrzenia się pod lewą łopatkę i promieniuje na lewą rękę,aż do dłoni. Co to może być? A drugie pytanie to jest związane z nadmiernym owłosieniem. Mam 37 lat i mam owłosienie na sutkach i brodzie. Jest to tak irytujące,że muszę to golić. Poza tym bez zmiany nawyków żywieniowych przytyłam a najbardziej w okolicach brzucha i ud. Co może być tego przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno bez badania stwierdzić, jakie podłoże ma wyczuwalna pod pachą zmiana. Może być to np. powiększony odczynowo węzeł chłonny. Należy takie guzek pokazać lekarzowi, można w pierwszej kolejności zgłosić się do ginekologa, który uzupełni badaniem piersi diagnostykę.

Kolejnym powodem wskazującym na zasadność wizyty u ginekologa jest hirsutyzm. Może on być objawem zaburzeń hormonalnych, takich jak w PCOs. Warto przeprowadzić u Pani badanie ginekologiczne oraz badanie usg przezpochwowe by stwierdzić, czy w obrazie jajników są charakterystyczne zmiany.

Niezależnie, należy wykonać badania hormonalne: testosteron, androstedion, estradiol, SHBG, progesteron, LH, FSH, DHEA oraz badanie glukozy na czczo, lipidogram.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!