Guzek przy lewej piersi

Witam, mam 20 lat i ostatnio wyczułam między piersiami (dokladnie w okolicach lewej piersi) nieduży guzek. Od dłuższego czasu mam kłucie w tym miejscu. Na początku myślałam, że to jest spowodowane nerwami i pracą fizyczną, ale po wykryciu guzka okazało się, że kłuje mnie dokładnie w tym miejscu. Powinnam się martwić i iść na usg, czy to jednak nic poważnego... (martwię się, bo moja babcia zmarła na raka, czyli jestem w grupie ryzyka)? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Rak piersi w Pani wieku jest mało prawdopodobny, aczkolwiek z racji choroby babci znajduje się Pani w grupie podwyższonego ryzyka. Mimo że większość zmian w piersiach (80%), to zmiany łagodne, zawsze warto skonsultować się u ginekologa, który zbada Panią i w razie potrzeby zaleci dodatkowe badania (np. USG piersi).

Jeżeli rak piersi wystąpił u babci, kiedy miała mniej niż 50 lat, warto udać się do Poradni Genetycznej, gdzie zostanie oszacowane indywidualne ryzyko raka piersi oraz zostanie Pani objęta specjalnym programem diagnostycznym.

Więcej o rodzinnym raku piersi: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-brca1-i-brca2.

O zmianach łagodnych w piersiach: http://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Pozdrawiam serdecznie.