Guzek reumatoidalny a RZS

3 lata temu miałam usunięty pierwszy raz guzek reumatoidalny na stopie, wszystkie badania serologiczne w kierunku RZS wyszły ujemne, RF jest wątpliwy, CRP podwyższone ale nieznacznie ok 10..OB 67. Obecnie kolejny raz dostałam wynik his-pat że zmiana którą usunęłam to guzek reumatoidalny tym razem na dłoni. Od kilku lat mam też nadpłytkowość PLT ok 500. Z objawów jest okresami ból stawów i muszę je po prostu " rozruszać". Czy możliwe jest, że to RZS mimo negatywnych wyników anty -CCP?
KOBIETA ponad rok temu

Tak. Może być taka postać RZS, która jest negatywna względem anty-CCP. Częstość występowania przeciwciał aCCP u chorych na RZS ocenia się na 40-90% (wysoka różnica). Przeciwciała te wykrywa się już we wczesnej fazie choroby, występują u 35-69% seronegatywnych chorych na RZS, czyli z ujemnym wynikiem oznaczenia czynnika reumatoidalnego w klasie IgM. W rozpoznawaniu RZS przeciwciała anty-CCP mają czułość diagnostyczną zbliżoną do RF IgM, ale większą swoistość. Czułość diagnostyczna testów drugiej generacji do oznaczenia przeciwciał anty-CCP wynosi 39-94%, a swoistość 81-100%.