Guzek u trzynastolatki - czy jest groźny?

Sama nie wiem czy powinnam oto pytać. Mam 13 lat. Dzisiaj rano obudziłam się z obolałą lewą piersią. Mam małe piersi. Gdy zaczęłam dotykać lewą pierś poczułam pod skórą taki jak by mały kamyczek. Kiedy to dotykam strasznie boli. Wyczytałam w internecie, że to może być guzek. Jeżeli tak to co mam zrobić? Powiedzieć o tym mamie? Czy może nic jej nie mówić i guzek sam zniknie?

Proszę odpowiedzcie jak najszybciej.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Występowanie różnego rodzaju zgrubień i guzków w piersiach jest domeną okresu dojrzewania, który obecnie Pani przechodzi. W większości są to zmiany łagodne i powinny ustępować samoistne. Dzieje się tak dlatego, iż piersi rozwijają się oraz rosną, czemu towarzyszą wahania hormonalne. Powinna Pani porozmawiać z mamą o swoich obawach i niepokojach. Na pewno wspólnie znajdziecie dobre rozwiązanie problemu.