Guzek w miejscu uderzenia - jak się go pozbyć?

Dzień dobry!  Dokładnie miesiąc temu uderzyłam się o kant okna. Na czole na wysokości powyżej końca brwi (ok. 4 cm powyżej) jest guzek ok. 1 cm. Od razu po uderzeniu nie było to tak widoczne. Prawie wcale. Potem po kilku dniach zrobił się siniak w tej okolicy, zmieniał kolory jak to siniak i zszedł. A teraz jest guzek. Zażywałam tabletki z arniką, ale nie pomogło. Jak mogę się tego pozbyć? Czy powinnam guzek skonsultować z lekarzem? Czy zejdzie samoistnie? A może to objaw czegoś groźnego? Może to być objaw poważniejszego urazu głowy? Poza tym guzkiem w miejscu uderzenia nic mi nie dolega. Nie mam zawrotów głowy.  Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, najprawdopodobniej na czole na skutek urazu wytworzyła się łagodna zmiana. Dzieje się tak z powodu przejściowego miejscowego stanu zapalnego. W wyniku szeregu procesów związanych ze "schodzeniem'' siniaka następuje przerost tkanki łącznej lub kostnej i wytworzenie się podskórnego zgrubienia. Sytuacja gdy powstaje zgrubienie okostnej bądź wysięk podskórny jest całkiem niegroźna i z pewnością, prędzej czy później, zniknie sama. Bardzo często podobne zmiany tworzą się na goleniach kończyn dolnych i także utrzymują się one przez długi okres, a nawet pozostają na całe życie.

Proszę pamiętać, iż tak jak wspomniałem nie jest to nic groźnego dla zdrowia. Doraźnie poleciłbym stosowanie maści Arcalen, która ułatwia i przyspiesza resorbcję krwiaków, wylewów podskórnych oraz wysięków stawowych i nacieków okołostawowych po urazach i złamaniach. Preparat poprawia krążenie obwodowe w obrębie miejsca użycia. Stosowany jest on wspomagająco w kuracji przy tego typu urazach.

Przemysław Zarzeczny

Guz na głowie lub czole to kuliste zgrubienie na powierzchni kości, które powstaje w wyniku uderzenia. Bardzo często towarzyszą mu lekki obrzęk i siniak, które zazwyczaj nie są oznakami poważniejszego urazu. Głowa jest bardzo silnie ukrwiona i podczas uderzenia zostają uszkodzone delikatne naczynia krwionośne, dlatego nawet niewielkie urazy powodują pojawienie się rozległych krwawień podskórnych.
W przypadku urazu, najlepiej wykonać kilka czynności z zakresu pierwszej pomocy. Jak najszybciej przyłóż do guza gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu, kostki lodu zawinięte w gazę lub plaster chłodzący. Tego typu okłady obkurczą naczynia krwionośne, zmniejszą krwawienie podskórne i obrzęk oraz uśmierzą ból. Pamiętaj, że zimnego okładu nie można przykładać dłużej niż 10 minut. Następnego dnia możesz zastosować ciepły i wilgotny kompres (w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych), który przyśpieszy gojenie. Guz i siniak powinny zniknąć w ciągu 10 dni.
Gdy dodatkowo rozcięta jest skóra, przed przyłożeniem okładu zatamuj krwawienie: przyłóż gazik i lekko uciśnij. Gdy krew przestanie lecieć, zdezynfekuj ranę wodą utlenioną (nigdy preparatami na bazie spirytusu!) i przyklej plaster.
Silne uderzenia w głowę mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie u małych dzieci. Dlatego jak najszybciej wezwij pogotowie lub pojedź z poszkodowanym na ostry dyżur, gdy tylko zauważysz jeden z niepokojących objawów, który może wskazywać na wstrząśnienie mózgu:
a. utrata przytomności,
b. zawroty lub bóle głowy,
c. krwawienie z nosa, ust lub ucha
d. wgniecenie lub zagłębienie w czaszce
e. nudności lub wymioty,
f. zaburzenia świadomości,
g. zaburzenia równowagi,
h. zaburzenia widzenia lub mowy.