Guzek w okolicy odbytu

Wyczułem wczoraj niewielki guzek w okolicach odbytu. Nie jest bolesny, jedynie przy dotyku czuję dyskomfort, guzek jest raczej lejący się tzn. przy przyciśnięciu palcem raczej przesuwa się. Oprócz tego prawdopodobnie mam w okolicach odbytu również włókniaka. Czym może być mój guzek? Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić? Czy włókniaka i nie tylko usuwa się operacyjnie? Jeśli tak to czy możliwa jest operacja bez tzw. stomii?

Czym może być mój guzek?

  • Trudno mi określić czym może być ten guzek bez bezpośredniego badania. Najczęściej takie guzki w okolicy ujścia odbytu to żylaki, czasami wykrzepiałe lub polipy. Wystarczające jest badanie fizykalne najlepiej przez chirurga, który dokładnie określi czym jest ta zmiana guzowata.

Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?

  • Najlepiej chirurga ukierunkowanego w proktologii (proktologa).

Czy włókniaka i nie tylko usuwa się operacyjnie?

  • Tak, można klasycznie (wycinając), ale czasami można takie zmiany usuwać używając aparatu do kriochirurgii (mrożenie) lub lasera.

Jeśli tak to czy możliwa jest operacja bez tzw. stomii?

  • Na pewno zabieg będzie wykonany bez wytwarzania stomii, czyli przetoki ("sztucznego odbytu"). Nie ma w takich przypadkach całkowicie takiej potrzeby.