Guzek w piersi i wyciek wydzieliny koloru brązowego

Od dwóch lat mam wyczuwalny guzek w piersi pod kontrolą, badanie usg i ostatnio miałam robioną biopsje. Z biopsji wyszło, że jest to zmiana łagodna i na razie obserwacja (lekarz praktycznie nic nie powiedział.. tyle co ja pozadawałam pytania). Pojawił się wyciek koloru brązowego właśnie z tej piersi, w której jest guzek. Często mnie boli ten guzek i ta pierś. Martwi mnie to. Mam dopiero 25 lat, nigdy nie byłam w ciąży i nie brałam leków antykoncepcyjnych. Proszę o poradę co robić w tej sytuacji.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wyciek ciemnobrązowego płynu może mieć związek z obecnością w piersi tzw. brodawczaka - łagodnego rozrostu nabłonka przewodów mlekowych. W przypadku niewielkich brodawczaków jedyną metodą diagnostyczną, pozwalającą na ich rozpoznanie, jest tzw. galaktografia - wstrzykuje się kontrast za pomocą cieniutkiej rureczki do przewodów mlecznych i ogląda pod aparatem do mammografii. Brodawczaki leczy się za pomocą wycięcia chirurgicznego.