Guzek w piersi oraz brak okresu u nastolatki

Wczoraj wieczorem zauważyłam w prawej piersi guzka, konkretnie ponad 2 cm. Dużo już zdążyłam poczytać na ten temat, problem w tym, że żaden opis nie zgadza się dokładnie z moim. Guzek jest twardy, w kształcie kulki i boli przy dotykaniu, można go przemieścić. Znajduje się tuż pod brodawką prawej piersi, w dodatku pierś jest nabrzmiała. Nie zauważyłam żadnych innych objawów, które mogłyby mieć jakiś związek.

Mam już pewien problem również natury dojrzewania, ponieważ nie zaobserwowałam w ogóle drugiego okresu, miałam tylko jedną, jedyną miesiączkę i to było w kwietniu zeszłego roku, mam teraz 15 lat. Większość dziewczyn pisze, ze takie guzki pojawiają im się przed lub po okresie, dlatego boje się, że mój guzek może wskazywać na coś innego. Wizytę u ginekologa mam już umówioną pod koniec miesiąca, ale z powodu nie wystąpienia drugiej miesiączki, ponieważ na pierwszym badaniu pani stwierdziła, że wszystko w porządku i pozostaje mi tylko czekać, bo wszystko wskazuje na to ze miesiączka powinna się niebawem pojawić.

Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Pojedynczy, twardy, twardy, przesuwalny guzek może być gruczolakowłókniakiem. To niegroźna zmiana pojawiająca się na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w obrębie płata piersi. Wymaga obserwacji lekarskiej. Co do tak długiego braku okresu powinien wypowiedzieć się lekarz podczas badania. Powinna mu też Pani wspomnieć o niepokojącej zmianie w piersi.