Guzki w prawej piersi: Czy powinnam się martwić?

Witam.

Mam 22 lata. 5 miesięcy temu wyczułam bardzo małą kulkę między żebrami (z mojej perspektywy z prawej strony 1 cm pod piersią). Z czasem powiększała się, dzisiaj ma około 1,5 cm i jest płaska. To samo znalazłam jakiś czas temu z lewej strony pod piersią, jest małe i rośnie. Jednocześnie na piersi (prawej) powstał kolejny guzek w odległości dwóch centymetrów od brodawki. Początkowo nie odczuwałam żadnych zmian. Od dwóch, trzech tygodni ból się nasila. Nie mogę swobodnie się poruszać. Delikatny dotyk bardzo boli i promieniuje. Mam również problem z niekontrolowanym plamieniem miedzy miesiączkami, które również stały się nieregularne. Oczywiście byłam już u internisty, dostałam skierowanie do chirurga, zapisałam się również do ginekologa. Nie wiem czy powinnam się martwić? Bardzo proszę o jakąś diagnozę.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Dolegliwości ze strony piersi mogą być związane z obecnością zmian organicznych np. torbieli lub włókniakogruczolaków.
Krwawienia śródcykliczne jak i zmiany w piersiach mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi.
W związku z tym wskazane jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, badania fizykalnego piersi oraz badań dodatkowych takich jak USG dopochwowe, USG piersi i badania hormonalne. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Być może zmiany w piersiach będą odwracalne po zastosowaniu właściwego leczenia.
Proponuję na początku skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl