Haemophilus influenzae, staphylococcus koagulazo-ujemny

proszę o interpretacje wyników z wymazu nosa Syn często miał żółtą wydzielinę z nosa,udałam się do lekarza,który dał skierowanie na wymaz.W 1 wymazie wyszło: haemophilus influenzae ++ staphylococcus koagulazo-ujemny + streptococcus pneumoniae ++ Dr. przepisał 2 butelki antybiotyku OSPEN i kazał ponownie zrobić wymaz z noska, w którym wyszło: staphylococcus koagulazo-ujemny ++ Dr.powiedział,że jest to flora bakteryjna Lecz troszkę się niepokoję,bo syn znowu ma katar i żółtą wydzielinę.Kasia

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wykonany ponownie wymaz świadczy o obecności w nosie wyłącznie bakterii zaliczanych do prawidłowej flory bakteryjnej człowieka i leczenie w tym kierunku nie jest wymagane. Sugeruję w pierwszej kolejności wykluczyć alergiczne podłoże dolegliwości.