HCG

Ostatnią miesiączkę miałam 20 kwietnia, 8 i 9 maja miałam brązowe plamienia, niewielkie, w terminie, w którym powinien pojawić się okres, znów pojawiły się plamienia, też niewielkie i lekko podolewał mnie brzuch z lewej strony. W 30 dniu cyklu zgłosiłam się do Pani doktor, na USG wyszło, że "macica jest lekko rozpulchniona i wygląda na ciążową.
Pani doktor zleciła określenie poziomu HCG,w 31 dniu cyklu wynik wyszedł < 2,00 mlU/ml. Dziś byłam z wynikiem u Pani doktor, nie jest pewna czy jestem w ciąży? Kazała mi przez kolejne dwa tygodnie przyjmować l....(progesteron) dwie tabletki rano i dwie wieczorem oraz n....(drotaweryne) 3 razy dziennie po jednej tabletce i kwas foliowy.

Czy na 100% na podstawie powyższego opisu można wykluczyć ciąże?
Staramy się z mężem o dzidzie już półtorej roku.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Badanie stężenia beta HCG we krwi może dać wynik pozytywny (wartość powyżej 5 mIU/ml, świadczącą jednoznacznie o ciąży) najwcześniej po 7-8 dniach od zapłodnienia. Znając termin owulacji, lepiej jednak doczekać co najmniej 10 dni od tej daty z wykonaniem badania. Nie można w 100% wykluczyć ciąży na podstawie danych z Pani opisu. Pozostaje Pani powtórzyć badanie krwi po kolejnych kilku dniach, najlepiej tak aby mieć wynik na kolejną wizytę u Pani lekarza. Kwas foliowy powinna Pani przyjmować już w okresie starań o ciążę- zaleca się łykać go przez co najmniej 3 miesiące przed zapłodnieniem i następnie minimum przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Nawet w razie niepotwierdzenia ciąży w tym cyklu, proszę więc nie odstawiać tej witaminy.
Pozdrawiam serdecznie!