Helicobacter pyroli w przewodzie pokarmowym

Dzień dobry, lekarz stwierdził u mnie helicobacter pyroli, skala wyników - wynik ujemny 16 ru/ml, wynik dodatni 22 ru/ml wątpliwy 16 do 22 - mój wynik wynosi 152,96 ru/ml. Chciałabym się dowiedzieć jak duże jest to zagrożenie dla mojego zdrowia, czy to wynik bardzo niepokojący, na jakie badania powinien mnie dalej kierować lekarz kierujący? Mój mąż ma dawno problemy z bólem żołądka, tak samo jak ja, ale nigdy się nie przebadał. Czy mogłam się zarazić bakterią od męża i jaki wpływ może mieć na nasze dziecko? Dziękuję.

Witam! Infekcja H.pylori ma związek m.in. z przewlekłym zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka czy chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Może też nie powodować żadnych objawów. Na pewno potwierdzenie infekcji skłania ku zastosowaniu leczenia eradykacyjnego (2 antybiotyki i inhibitor pompy protonowej przez 7-10 dni). Zazwyczaj leczenie to pozwala skutecznie wyeliminować tę bakterię z przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o badania to zależą one od ewentualnych dolegliwości. Zasadniczo dalsze badania nie są konieczne, ale mogą być wskazane przy słabej reakcji na leczenie eradykacyjne. Najbardziej prawdopodobną drogą szerzenia się H.pylori jest droga pokarmowa, a więc nie można wykluczyć obecności H.pylori u Pani męża. H.pylori nie wywiera wpływu na ciążę, a więc nie ma powodów do niepokoju. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu zlecenia odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!