Hemoglobina podczas miesiączki - czy warto w czasie okresu robić badania?

Witam serdecznie. Od 1,5 roku bujam się z anemią z niedoboru żelaza, podczas sztucznej suplementacji wyniki dochodzą do dolnych granic norm, zaraz po odstawieniu morfologia leci w dół. Jestem umówiona na kolejną wizytę u lekarza i mam dylemat. Miałam przyjść z wynikami, niestety wcześniej niż zwykle pojawiła się miesiączka. Czy jest jakikolwiek sens robienia morfologii, poziomu żelaza i ferrytyny podczas miesiączki? Czy wyniki będą wartościowe? O ile mogą te wyniki wyjść słabsze? Czy hemoglobinę 10,1 w 6. dniu cyklu można uznać za normę?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Wykonane badnia są częściowo miarodajne, ale trudniejsze w interpretacji. Poziom żelaza i ferrytyny nie zmienia się gwałtownie i jest bardziej miarodajny niż poziom hemoglobiny mierzony w czasie miesiączki.

W przypadku niedokrwistości ważne jest, by leczyć pacjentkę i jej dolegliwości, a nie wyniki. Dlatego, jeśli na hemoglobinie niższej nieznacznie od normy dla wieku i płci, ustabilizowanej na danym poziomie, nie odczuwa Pani dolegliwości typowych dla anemii, należy zastanowić się nad koniecznością dalszego leczenia.

Proponuję wykonać badania w czasie miesiączki i zgłosić się z nimi na zaplanowaną wizytę. W razie konieczności lekarz zleci powtórne oznaczenie w środku cyklu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.