Heparyna frakcjonowana przed zabiegiem kolonoskopii

Czeka mnie zabieg kolonoskopii. Biorę acenokumarol. INR 2-3. Na ile dni wcześniej powinienem brać zastrzyki clexane? Proszę o podpowiedź.

Witam! Zalecenia odnośnie postępowania u pacjentów przyjmujących doustne antykoagulanty (acenokumarol i warfaryna) uwzględniają ocenę ryzyka krwawienia podczas planowanych procedur. Jeśli kolonoskopia jest tylko diagnostyczna to uważa się, że ryzyko krwawienia jest małe i nie ma konieczności przechodzenia na heparynę frakcjonowaną. Konieczne jest jedynie sprawdzenie INR dzień przed zabiegiem. Jeśli INR wynosi 2-3, to zabieg może być wykonany bez obaw o powikłania. Jeśli jednak planowana jest kolonoskopia z polipektomią (np. w przypadku stwierdzonych wcześniej polipów) to ryzyka krwawienia ocenia się jako średnie. Wówczas należy wstrzymać podawanie acenokumarolu 3 dni przed zabiegiem by umożliwić powrót wartości INR <1,5. W tym czasie powinna być stosowana heparyna frakcjonowana np. Clexane, aby zmniejszyć ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Dokładny schemat podawania heparyny zależy od wielkości ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pomoże zaplanować odstawienie acenokumarolu po ocenie ryzyka zakrzepowo-zatorowego. Pozdrawiam serdecznie!