Hiperprolaktynemia a utrzymanie ciąży bez zażywania leków

Witam. W listopadzie 2009 poroniłam. Teraz, po dwóch miesiącach, na nowo jestem w ciąży - 6 tydz. Po pierwszym poronieniu zrobiłam badanie PRL, wynik to 20,5 nh/ml, a po obciążeniu MTC powyżej 200 ng/ml. Wcześniej nie brałam żadnych leków na obniżenie PRL, w tej chwili również nic nie biorę. Zażywam tylko luteinę pod język 2 razy dziennie po jednej tabl. Czy lekarz ginekolog bądź endokrynolog mogą teraz mi jakoś pomóc i przepisać dodatkowe leki na obniżenie PRL, czy jest już za późno i trzeba zdać się w większej mierze na los...? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hiperprolaktynemia to częste zaburzenie endokrynologiczne, rozpoznajemy ją przy stęzeniu prolaktyny >20 ng/ml. Wyróżniamy hiperprolaktynemię czynnościową (2-5-krotny wzrost prolaktyny po podaniu metoklopramidu) i organiczną, związaną z obecnością gruczolaka przysadki. U Pani wydaje się, że mamy do czynienia z pierwszym rodzajem, czyli hiperprolaktynemią czynnościową, ale Pani stężenie podstawowe prolaktyny jest tylko m.in. podwyższone, więc są to dyskretne zaburzenia, które nie koniecznie musiały mieć wpływ na niepowodzenie pierwszej ciąży. Bardziej prawdopodobna jest niewydolność ciałka żółtego, objawiająca się m.in. zbyt niskim progesteronem, zaleca się wtedy leki, takie jak Pani przyjmuje w obecnej ciąży. Lekarz je Pani zapisał, więc może ta wersja jest bardziej realna. W każdym razie podczas ciąży nie leczy się hiperprolaktynemii czynnościowej, a sama ciąża jest tzw. fizjologiczną przyczyną hiperprolaktynemii (przygotowuje gruczoły piersiowe do laktacji).

Pozdrawiam.