Hiperprolaktynemia czynnościowa czy organiczna?

Dzień dobry. Mam 29 lat, jestem kobietą, jeszcze nie rodziłam. Wykryto jednak u mnie na usg po 2 torbielki w każdej z piersi, czego pół roku wcześniej nie miałam. W grudniu 2009 zrobiłam badanie prolaktyny i wyszła u mnie hiperprolaktynemia. Oto moje wyniki: PRL 20,5 ng/ml (norma 1,39-24,2 ng/ml), PRL z testem MTC po 60 min i po 120 min powyżej 200ng/ml (norma7-121ng/ml). W lutym 2010 r. robiłam badanie okulistyczne dna oka i wszystko OK. Robiłam też badanie pola widzenia, gdzie jest lekkie zaburzenie. Od ok. 2007 r. bolą mnie oczy, często głowa, mam lekkie zawroty głowy. Mam bardzo bolesne miesiączki pojawiające się raz co 34 dni, raz co 25 dni. Już od 14 dnia cyklu aż do pojawienia się okresu męczą mnie straszne bóle piersi, brzucha, głowy, chce mi się wymiotować. Chciałam się dowiedzieć, czy to są oznaki hiperprolaktynemii i czy przy takich objawach i wynikach prolaktyny mogę spodziewać się gruczolaka przysadki? Rezonans magnetyczny mam dopiero w maju 2010 r. Czy te wyniki bardziej wskazują na hiperprolaktynemię czynnościową? Przy takiej prolaktynie ciąży nie donoszę, jeśli w ogóle w nią zajdę, ale czy gdy mi trochę spadnie, będę mogła się starać o dziecko i do jakiego miesiąca ciąży prolaktyna powinna być w stanie dobrym, że już nie będzie zagrożenia poronienia? Z góry serdecznie dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wyniki wskazują na hiperprolaktynemię czynnościową. W przypadku gruczolaka przysadki zwykle nie obserwuje się dużego wzrostu prolaktyny po podaniu metoklopramidu, a w hiperprolaktynemii - owszem, nawet 2-5 krotny.

Hiperprolaktynemia czynnościowa jest wynikiem nadmiernej odpowiedzi organizmu na bodźe, np. stres.

W diagnostyce hiperprolaktynemii należy zwrócić uwagę na czynność tarczycy (oznaczyć poziom TSH, fT4), ponieważ niedoczynność tarczycy sprzyja powstaniu hiperprolaktynemii. Dodatkowo należy sprawdzić parametry nerek (mocznik, kreatynina) oraz wątrobowe (Alat, Aspat).  W razie istnienia wyraźnych zaburzeń czynności tych narządów wdraża się odpowiednie leczenie.

W leczeniu hiperprolaktynemii czynnościowej zastosowanie znajdują leki, które pobudzają receptory dopaminowe (hamują w ten sposób nadmierne wydzielanie prolaktyny). Stosowanie leku rozpoczyna się od małych dawek na noc, następnie zwiększa stopniowo. Przy prawidłowym doborze dawki poziom prolaktyny normalizuje się zwykle w ciągu kilku dni, natomiast normalizacja cyklu miesiączkowego i dolegliwości z tym związanych trwa ok. 2 miesiące (czasem nawet do roku).

Ogółem leczenie trwa około 2 lat, natomiast możliwe jest w tym czasie zajście w ciążę. Lek można przyjmować także w czasie ciąży, w razie wskazań.

Wygląda na to, że leczenie spokojnie można rozpocząć u Pani już teraz, przed wykonaniem rezonansu magnetycznego. Jak Pani widzi, jest mało prawdopodobne, że hiperprolaktynemia jest spowodowana gruczolakiem przysadki. Proszę skontaktować się koniecznie ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie