hiperprolaktynemia czynnościowa - czy utrudni zajście w ciążę?

Witam serdecznie. Mam 22 lata i od jakiegoś czasu cierpię na nieregularne miesiączki. Nie przyjmowałam nigdy tabletek antykoncepcyjnych, jestem dziewicą. Moje cykle wahają się w granicach 33-40 dni. Ostatnio po zrobionych badaniach okazało się, że przyczyną moich "dolegliwości" jest podwyższony poziom prolaktyny. Wynosił on 11,2 ng/ml, natomiast po przyjęciu MCP - 173,00 ng/ml. Bardzo proszę o informację, z czym wiąże się hiperprolaktynemia czynnościowa, czy jest ona uleczalna i czy mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Z góry bardzo dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Hiperprolaktynemia czynnościowa polega na reakcji nadmiernego wydzilania prolaktyny przez przysadkę w odpowiedzi na bodźce takie jak np. stres.

Hiperprolaktynemia jest jedną z częstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania. Ponadto w jej przebiegu mogą wystąpić: całkowity brak miesiączki, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zespół napięcia przedmesiączkowego, mlekotok, hirsutyzm (pojawieniu się u kobiet owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn: na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu). Niestety hiperprolaktynemia może się wiązać również z trudnościami w zajściu w ciążę.

Na szczęście zaburzenie to można leczyć. W terapii stosuje się preparaty stymulujące receptory dopaminy (dopamina hamuje wydzielanie prolaktyny). Równocześnie zwiększają one rozkład prolaktyny i hamują wzrost komórek przysadki produkujących ten hormon (przez co jeszcze bardziej zmniejszaja się wydzielanie PRL).