Hipoechogeniczna zmiana ogniskowa w płacie tarczycy w USG
witam - odebrałam USG, mam 28 lat i półroczne dziecko, obecnie biorę antybiotyki - oto opis: w obrębie lewej ślinianki podżuchwowej widoczny zespół wzmożonych odbić szerokość 8mm z cienkim aksamitnym mogący odpowiadać kamicy-do różnicowania ze zwapnianiem. Poza tym ślinianka bez zmian .Przypadkowo uwidoczniono hipoechogeniczną zmianę ogniskową w prawym płacie tarczycy wielkości 7x5 mm do konsultacji endokrynologicznej - co powinnam dalej zrobić i w jakim kierunku - bardzo proszę o pomoc - Ania

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania
Witam!
Powinna Pani zgłosić się do Poradni Endokrynologicznej. Prawdopodobnie będzie Pani miała zleconą biopsję aspiracyjną ceinkoigłową celowaną tarczycy, aby określić charakter opisywanej zmiany. W zależności od wyniku ustali Pani z Endokrynologiem dalsze postępowanie.
Najlepiej powtórzyć badanie USG po zakończeniu antybiotykoterapii. Zwapnienie w przewodzie wyprowadzającym ślinianki, to inaczej mówiąc kamica. Jeśli się potwierdzi, proszę się skonsultować z laryngologiem. Pojedynczy guzek w tarczycy bezpieczniej będzie zweryfikować w biopsji cienkoigłowej, o tym badaniu zdecydować musi jednak endokrynolog.
Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
www.dbajopiersi.pl
511-729-279