Hipoechogeniczna zmiana ogniskowa w płacie tarczycy w USG

witam - odebrałam USG, mam 28 lat i półroczne dziecko, obecnie biorę antybiotyki - oto opis: w obrębie lewej ślinianki podżuchwowej widoczny zespół wzmożonych odbić szerokość 8mm z cienkim aksamitnym mogący odpowiadać kamicy-do różnicowania ze zwapnianiem. Poza tym ślinianka bez zmian .Przypadkowo uwidoczniono hipoechogeniczną zmianę ogniskową w prawym płacie tarczycy wielkości 7x5 mm do konsultacji endokrynologicznej - co powinnam dalej zrobić i w jakim kierunku - bardzo proszę o pomoc - Ania

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Powinna Pani zgłosić się do Poradni Endokrynologicznej. Prawdopodobnie będzie Pani miała zleconą biopsję aspiracyjną ceinkoigłową celowaną tarczycy, aby określić charakter opisywanej zmiany. W zależności od wyniku ustali Pani z Endokrynologiem dalsze postępowanie.

Najlepiej powtórzyć badanie USG po zakończeniu antybiotykoterapii. Zwapnienie w przewodzie wyprowadzającym ślinianki, to inaczej mówiąc kamica. Jeśli się potwierdzi, proszę się skonsultować z laryngologiem. Pojedynczy guzek w tarczycy bezpieczniej będzie zweryfikować w biopsji cienkoigłowej, o tym badaniu zdecydować musi jednak endokrynolog.

Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
www.dbajopiersi.pl