Histologiczny rak zrazikowy naciekający

Proszę o interpretację wyników i rokowanie. "Carcinoma lobulare infiltrans ng2 g2 im;2|10 hpf pt1c margines boczny lobular neoplasia grade 2 intraductal hyperplasia magginesy wolne od raka węzeł wartownik; w jednym z dwóch węzłów przerzut raka ograniczony do utkania węzła węzła chłonnego zawartość dołu pachowego 10 węzłów chłonnych 8 węzłów chłonnych węzły chłonne bez przerzutów raka w części przylegającej do marginesu bocznego obszar wzmożonego utkania śr. około 1,5 cm pr(+++) ts 8:ps5:is3 er(+++) ts7:ps5:is2 e-cadherin(+) cytoplazmatyczny her o(-)."

Witam! Z materiału zbadanego histopatologicznie wynika, że choruje Pani na raka piersi (podtyp histologiczny rak zrazikowy naciekający). Stopień złośliwości nowotworu to G2, czyli pośredni (stopnie od G1 do G3 przy czym G1 oznacza raka najmniej skłonnego do przerzutów, a G3 - raka o największym potencjale przerzutowym i złośliwości). Z opisu skali TNM (oznaczenie pT1c) wnika, że ognisko pierwotne guza miało od 1-2 cm. Z pewnością wymaga Pani dalszego leczenia. Ognisko guza było niewielkie, natomiast przerzuty w węzłach chłonnych oznaczają, że rak zaczął ekspansję poza tkankę piersi, co przekłada się na konieczność zastosowania chemioterapii. Z opisu nie wynika jednoznacznie, czy miał Pani usuniętą całą pierś czy tzw. operację oszczędzającą - jeśli to ostatnie, konieczna będzie także pooperacyjna radioterapia. Ponieważ u Pani są dodatnie receptory hormonalne (dla estrogenów i progesteronu), konieczne jest zastosowanie hormonoterapii. Jest to jednocześnie korzystny czynnik rokowniczy, ponieważ raki hormonozależne łatwiej poddają się leczeniu i cechują się mniejszą złośliwością niż nowotwory hormononiezależne. Korzystnym czynnikiem jest też ujemny receptor HER2. Rokowanie uzależnione jest od wielu czynników, nie tylko od stopnia zaawansowania nowotworu, ale min. stanu zdrowia, chorób przewlekłych. Myślę, że powinna Pani być dobrej myśli i poddać się dalszemu leczeniu. Pozdrawiam!