Hormony płciowe

Mam 27 lat. Nie odczuwam żadnych dolegliwości, nie przyjmuję żadnych leków. Lekarz zlecił badania FSH. Mój wynik to 17,3 mlU/ml (gdzie normy to: f. folikularna 1,37- 9,9, owulacja 6,17-17,2, f. lutealna 1,09-9,2, menopauza 19,3 -100,6), PRL - 8,1 (norma 1,0- 25,0), testosteron wolny - 2,15 pg/ml (zakres referencyjny 0,01-7,01), i DHEAS- 312,8 ug/dl (zakres referencyjny 148-407). Przeczytałam, że taki wynik FSH wskazuje na to, że mam coraz mniej komórek jajowych i mogę mieć trudności z zajściem w ciążę. Dodatkowo mam problem z nadmiernym owłosieniem. Mam 27 lat, planuję wyjść za mąż i urodzić dziecko, to, co przeczytałam na temat tego FSH, mnie załamało. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik FSH jest podwyższony, ale umiarkowanie. Nie wiem w jakiej fazie cyklu Pani była, zakładam, że w fazie folikularnej, tj. w pierwszych dniach cyklu (jeśli w trakcie owulacji, wynik mieści się w normie). Po jednorazowym wyniku trudno wypowiadać się na temat czynności Pani jajników. Proszę nie martwić się na zapas, wynik nie jest znamiennie wysoki i może, ale nie musi świadczyć o niedomodze hormonalnej jajników. Zaleca się powtórzenie badania za miesiąc, jeśli wynik będzie nieprawidłowy wskazana będzie prawdopodobnie diagnostyka endokrynologiczna. Ważne są niepokojące objawy mogące wiązać się z tego typu zaburzeniami - czy ma Pani zaburzenia miesiączkowania, opisywane nadmierne owłosienie, trądzik, otyłość. Jeśli te objawy wystepują, proszę zgłosić się do endokrynologa.