HTZ przezskórna

Witam. Mam 42 lata. Nie mam jeszcze menopauzy,chciałabym się dowiedzieć jakie zwykle przepisuje ginekolog plastry na menopauzę,jakie mają działania uboczne,czy tyje się po nich,czy są drogie.Przeszłam wirusowe zapalenie wątroby typu C i wiem, że nie będę mogła brać tabletek na menopauzę, tylko plastry.Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam! Na polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów przezskórnej HTZ, np. Fem 7 Combi, Estalis, Systen Conti, Systen Sequi, w różnych cenach (30-60 zł za opakowanie). Preparat dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjentki. Jednak nie wszystkie kobiety w okresie przekwitania muszą przyjmować hormonalną terapię- klimakterium samo w sobie nie jest chorobą, nie trzeba go leczyć. Hormony podaje się tym paniom, które mają nasilone objawy wypadowe (szczególnie uderzenia gorąca i zaburzenia nastroju) lub zwiększone ryzyko osteoporozy. Być może w Pani przypadku HTZ nie będzie konieczna? Najczęstsze działania niepożądane plastrów to podrażnienie skóry, tkliwość piersi, bóle głowy i krwawienia z dróg rodnych lub plamienia. Tycie natomiast nie jest częstym skutkiem ubocznym HTZ. Przyjmowanie hormonów może spowodować zwiększone zatrzymywanie płynu w organizmie i zmianę apetytu, ale kobiety w okresie około- i pomenopauzalnym tyją zwykle z powodu zmiany trybu życia na siedzący, przy takich samych jak wcześniej nawykach żywieniowych lub nawet większym niż dotąd spożyciu słodyczy. Racjonalne odżywianie się i zadbanie o regularny wysiłek fizyczny zapobiega przybieraniu na wadze. Pozdrawiam serdecznie!