IgM w boreliozie

Witam, córka w czerwcu 2009 roku miała wynik Borelia 37 IgM. Od tamtego czasu nie brała żadnego antybiotyku na boreliozę, ponieważ miała mieć przerwe w leczeniu. 2 tygodnie temu zrobiłam jej badania i wyszło 19,21 IgM. Czy wynik może tak spaść, nawet jeszcze niżej? Po wakacjach mam jej ponownie zrobić badania. Córka ma 9 lat, po ugryzieniu kleszcza miała rumień i od razu brała antybiotyki. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Przeciwciała IgM są markerem wczesnego zakażenia krętkiem borelii - pojawiają się we krwi po 3-4 tygodniach od początku infekcji, po 6-8 tygodniach osiągają szczytowy poziom, a następnie zanikają najczęściej w ciągu pół roku (po zastosowaniu właściwego leczenia antybiotykami). Niekiedy mimo leczenia przeciwciała IgM mogą utrzymywać się we krwi jeszcze przez wiele miesięcy, dlatego najważniejszy w ocenie skuteczności terapii jest obraz kliniczny (zanik objawów choroby).