Ile czasu mogą przeżyć plemniki w zimnej i cieplej wodzie?

Chcę wiedzieć ile czasu mogą przeżyć plemniki w zimnej i cieplej wodzie oraz w którym dniu przerwy 7 dniowej  zrobić  test ciążowy. Krwawienie z odstawienia zwykle mam w 4 dniu przerwy lecz dziś jest już ostatni dzień przerwy a ono się nie pojawiło. Czy mam zacząć nowe opakowanie tabletek? Zaznaczam, że w tym cyklu nie uprawiałam seksu. Co robić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Plemniki poza organizmem mogą przeżyć do osiemnastu godzin, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki, tzn. temperatura 37 stopni Celsjusza oraz wilgotne środowisko. Poza organizmem, np. na skórze - bardzo szybko wysychają. Poza tym użycie mydła dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w tego typu sytuacjach warto zrobić test ciążowy w okolicach spodziewanej miesiączki, czyli mniej więcej co najmniej dwa tygodnie po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykazują się 99% skutecznością, więc aby wykluczyć ewentualne obawy, można z niego skorzystać.

Test można zrobić w dowolnym momencie cyklu, jednak w przypadku podejrzeń ciąży należy go zrobić jak najszybciej, ponieważ stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie jest korzystne dla płodu.
czasem zdarza się , że krwawienie z odstawienia nie występuje - rutynowo należy wtedy wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!