Ile czasu potrzebuje organizm na uregulowanie cyklu miesiączkowego?

Mam prawie 18 lat. W lutym 2009 rozpoczęłam kurację tabletkami antykoncepcyjnymi, ponieważ miałam problem z trądzikiem. Od początku (czyli od 12 roku życia) nie miałam regularnych miesiączek. Po zakończeniu kuracji (po roku) byłam średnio zadowolona z efektu, trądzik wrócił w wakacje. A teraz uważam, że to był błąd. Teraz cykle w ogóle nie są regularne. Po odstawieniu tabletek przez 3 miesiące miałam skąpy okres, trwający 2-3 dni (zwykle jest to 5 dni). W lipcu wybrałam się do ginekologa, ale tym razem innego. Nie był zadowolony, bo stwierdził, że powinnam była się udać do dziecięcego ginekologa. Powiedział, że nieregularność jest normalna po odstawieniu tabletek i że organizm ma prawo dochodzić do siebie pół roku. 27 lipca dostałam pierwszy normalny okres. oczywiście się ucieszyłam, niestety radość nie trwała długo. Następny znów normalny dostałam 9 września i 12 października. Wręcz książkowo jak na mnie. Jednak to był ostatni okres w tym roku, jest koniec grudnia a tutaj nic, jak gdyby w ogóle przestały pracować jajniki. Dodam, że nie współżyłam nigdy z chłopakiem, raczej nie jestem odporna na stres, ale nie mam problemów z wagą (170 cm i ok. 60 kg), nie choruję na przewlekłe choroby, prowadzę regularny tryb życia i raczej zdrowo się odżywiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ginekolog, u którego byłaś bardzo słusznie zauważył, że okres może się regulować przez 6 miesięcy po odstawieniu tabletek. Jeżeli po tym czasie zaburzenia miesiączkowania będą trwały nadal, niezbędna jest wizyta u ginekologa w celu wykonania pełnego panelu badań niezbędnych do przeprowadzenia diagnostyki dolegliwości. Sugerowałabym zatem nie czekać, tylko zgłosić się w tym celu do ginekologa lub ginekologa endokrynologa. Wydaje mi się, że ze względu na swój wiek powinnaś pójść już do poradni K.

Pozdrawiam