Ile godzin dziennie powinno być w przedszkolu dziecko autystyczne?

Dziecko autystyczne (trzylatek) trafiło do naszego przedszkola od 1 września 2008 r., żeby zapewnić mu powolną i najlepszą adaptację do środkowiska przedszkolnego i poznać jego potrzeby, i możliwości. Jego pobyt w grupie przedszkolnej był ustalony na 5 godzin dziennie. Dziecko ma lepsze i gorsze dni. Bywa, że reaguje płaczem i krzykiem. Wszystko robimy u niego małymi kroczkami. Rodzice chcą, żeby dziecko w nowym roku szkolnym pozostawało w przedszkolu na 9 godzin. My, jako jego nauczyciele, uważamy, że jest jeszcze za wcześnie, żeby zostawiać go na tak długo. Obawiamy się, że to co udało sie nam wypracować w pierwszym roku pójdzie niestety na marne. Dziecko funkcjonuje w przedszkolu pod opieką jednego, znanego mu nauczyciela. Dziecko nawiązało już z nim dobre relacje. Pozostawienie go na tak długo wprowadziłoby do opieki nad nim kolejne, nowe osoby. Uważamy, że czas pobytu można przedłużyć, ale stopniowo. Prosimy o odpowiedź. Nauczyciele z pasją

KOBIETA ponad rok temu

Należy rozważyć czy rodzice chcą zostawiać dziecko na tak długo bowiem martwią się o jego opiekę, czy po prostu chcą mieć dodatkowe 9 godzin wolnego od trudnego przecież wychowanka? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest trudne bez wnikliwego przestudiowania przypadku. Jednak należy sobie zadać pytanie czy dziecko będące przez 9 godzin pod opieką nauczyciela nawiąże prawidłowy kontakt z rodzicami? Uważam, że jedynie stopniowe i powolne zwiększanie czasu w przedszkolu ma rację bytu.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie ma jakiś specjalnych standardów mówiących o ilości godzin pobytu w przedszkolu. Wszystko to jest kwestią indywidualną i do uzgodnienia między rodzicami, terapeutami i przedszkolem. Wprowadzanie dziecka stopniowo i wydłużanie mu czasu to jest dobry pomysł. Powinniście porozmawiać z rodzicami i przedstawić im plan pobytu. Być może rodzice pracują i dlatego taka decyzja o dłuższym pobycie. Trzeba brać pod uwagę rożne sytuacje i spokojnie je rozwiązać.
Pozdrawiam AM