Ile mój organizm potrzebuje kalorii?

Ile mój organizm potrzebuje kalorii? mam 16 lat ćwiczę 3 razy w tygodniu boks i 3 razy w tygodniu robię w domu aeroby. Moja waga to 77kg, a wzrost 188cm jestem mężczyzna.

Witam serdecznie!

Do wyliczenia naszej całkowitej przemiany materii, a co jest z tym związane - zapotrzebowania kalorycznego, stosuje się wzór Harrisa - Benedicta. Uwzględnia wiek, wzrost i masę ciała, płeć oraz deklarowaną aktywność fizyczną.

Twoje całodobowe zapotrzebowanie energetyczne wynosi dokładnie 3367 kcal / dobę. Oznacza to, że jeśli w swojej diecie będziesz spożywał taką ilość energii, utrzymasz stałą masę ciała. Zapotrzebowanie to uwzględnia również Twoją aktywność fizyczną (ćwiczenia o dużej intensywności 6 razy w tygodniu).
Pamiętaj, że przy tak intensywnych ćwiczeniach, Twoja dieta musi być odpowiednio zbilansowana, aby zachować stałą masę ciała i nie nadwyrężać mięśni. Musisz spożywać regularne posiłki, w małych objętościach. Szczególnie po treningach ważne jest spożywanie węglowodanów, np. w postaci sałatki owocowej. To zapobiegnie nadmiernej produkcji kwasu mlekowego w Twoim organizmie.
W swojej diecie, pamiętaj o pełnowartościowym białku oraz warzywach. Jedz chude mięso wołowiny, kurczaka, indyka, cielęciny, jaja, ryby oraz chudy nabiał. Bardzo ważne są węglowodany złożone, polecam ryż parboiled, kasze oraz pełnoziarniste makarony i pumpernikiel.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska