Ile najmniej, a ile najwięcej powinnam ważyć?

Dzień dobry! Jestem dziewczyną, mam 12 lat ,150 cm wzrostu i ważę 34 kg. Jem trzy posiłki dziennie wraz z przekąskami, czyli: śniadanie - musli lub płatki z mlekiem, obiad - zupa lub jakaś potrawa obiadowa, kolacja - danonek i kanapka, a przekąski to owoce. Jestem aktywna fizycznie: biegam i jeżdżę na rowerze. Podobno za mało ważę i chciałabym dowiedzieć się ile najmniej, a ile najwięcej powinnam ważyć.

Witam.

W chwili obecnej Twoje BMI na siatce centylowej odpowiada linii 10 centyla (między 10-25 centylem rozpoznajemy szczupłość, która nadal jest jeszcze wartością prawidłową, między 3-10 niedobór masy ciała). Ty jesteś "na skraju" tych kryteriów, czyli między szczupłością a niedowagą, niemniej warto przybrać kilka kilogramów.

Najlepiej abyś udała się do lekarza, który wie jak rozwijałaś się do tej pory. Możliwe, iż charakteryzuje Cię po prostu taki typ budowy. Nie można jednak problemu bagatelizować i zawsze lepiej jest skonsultować ze specjalistą, dlatego porozmawiaj z rodzicami i udajcie się na wizytę kontrolną.

Myślę, iż warto włączyć do diety produkty zwiększające kaloryczność posiłków. Są to:
- oleje roślinne,
- tłuste przetwory mleczne (mleko pełnotłuste, śmietana),
- suszone owoce,
- orzechy i nasiona,
- cukier, miód,
- dodatek mąki i bułki tartej do potraw.

Pozdrawiam serdecznie