Ile powinno ważyć 3-miesięczne niemowlę?

Bardzo proszę o pomoc. Ile powinno ważyć niemowlę, które skończyło 3 miesiące? Mój syn urodził się z wagą 2880, a przy wypisie miał 2680. Gdy skończył 6 tygodni, ważył 5030, a teraz ma 12 i waży 5500. Mi się wydaje, że to mało. Synek dużo śpi karmię go na żądanie piersią, ale ostatnio robi kupkę co 2-3 dni. Czy jest to spowodowane tym, że może przyjmować za mało pokarmu?

ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam!

Niemowlę do 6 m.ż. powinno przybywać na wadze około 600-700 g miesięcznie. Pani synek urodził się z wagą 2880, więc po ukończeniu 3 miesiąca życia powinien ważyć około 4800 g. Jeśli waży 5500 g ,na pewno nie jest to za mało. Bardziej niepokojący jest zdecydowanie mniejszy przyrost masy ciała w ostatnim czasie. W ocenie przyrostu masy ciała u niemowlaków stosuje się siatki centylowe, zamieszczone m.in. w książeczce zdrowia dziecka. Otrzymane wyniki powinny mieścić się w tym samym lub sąsiednim kanale centylowym. Nagły brak przyrostu masy ciała może świadczyć o istniejącej nieprawidłowości. Natomiast kwestia wypróżnień niemowląt karmionych piersią jest bardzo indywidualna (od kilku wypróżnień dziennie, do wypróżnień co kilka dni - nawet co 10 dni). Jeśli zauważa Pani niepokojące zmiany w zachowaniu Pani synka, proponuję niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Pozdrawiam serdecznie!