Ile tłuszczu, białka itd. spożywać dziennie?

Każdy serek, płatki, jogurt są opisane, ile mają wartości odżywczej. Chciałam założyć sobie taki zeszyt, w którym opisywałabym, ile (tłuszczu, białka, węglowodanów i gramów) zjadłam danego dnia. Ile w wieku 12 lat powinnam tego spożywać?
ponad rok temu

Witam!

Normy zapotrzebowania na składniki pokarmowe według Instytutu Żywności i Żywienia podają, że w wieku 12 powinno się spożywać:
- 1,1 g białka/kg masy ciała/dzień, około 75 g białka/dzień,
- 62-75 g tłuszczu/dzień (w zależności od masy ciała i aktywności fizycznej).
Na węglowodany nie ma ustalonej normy. Trzeba je natomiast spożywać w ilości około 50-100 g dziennie, aby organizm mógł prawidłowo rosnąć i się rozwijać.

Jeśli chodzi o udział procentowy, należy dostarczać swojemu organizmowi codziennie około:
- 50-65 % energii z węglowodanów,
- 10-15% energii z białek,
- 25-30% energii z tłuszczu.

Trudno Ci jednak będzie kontrolować, ile kalorii zjadłaś i ile gram określonych składników odżywczych dostarczyłaś w ten sposób swojemu organizmowi. Najlepiej, abyś jadła wszystko w umiarkowanych ilościach, a Twój jadłospis był urozmaicony i zawierał różnorodne produkty spożywcze.

Pozdrawiam.