Ile trwa grypa jelitowa - co robić?

Witam. Parę dni temu mama wróciła z pracy i czuła straszny ból brzucha. Wymiotowała i dostała biegunkę. Jakoś noc przeszła i rano udała się do lekarza, zapisał jej tabletki, itp. 3 dni temu ona również mnie dopadła. W porównaniu z moją mamą miałam ciężej, ponieważ choruję na schizofrenie i przechodziłam to w nerwach (co się zdenerwowałam to wymiotowałam). Mama wezwała pogotowie, przyjechali i podali mi zastrzyk. Jakoś się przełamałam i poszłam spać. Wczoraj objawów aż takich nie miałam. A dzisiaj koszmar! Rano się budzę, mdłości, wymioty, osłabienie. Opadły mi ręce, a do tego kłopoty z oddaniem moczu, Czuję się fatalnie. Biorę te leki co mama brała (tak zaleciła pani z pogotowia). Wiem, że to jest zaraźliwe. Myślałam, że po dwóch dniach mi przejdzie a tu znienacka jeszcze gorzej. Nic nie jem, pije dużo wody. Psychotropów też nie biorę, bo to nie ma sensu, jeśli zaraz mam je zwrócić (wymioty). Godzinę temu wypiłam herbatę miętową z myślą, że przestanie boleć brzuch. Po paru minutach zwymiotowałam całą herbatę. Ile to jeszcze będzie trwało? Czy istnieje ryzyko, że zarazi się również reszta rodziny?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biegunka ostra nazywana często potocznie grypą żołądkową jest infekcją rotawirusową. Rotawirusy powodują ostry stan zapalny żołądkowo-jelitowy a objawią się to zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Okres wylęgania choroby wynosi 1-3 dni. Objawy często zaczynają się gorączką, nudnościami, wymiotami, po których następuje 4-8 dni biegunki, czemu towarzyszą bóle brzucha.
Często (u połowy chorych) objawom towarzyszy infekcja dróg oddechowych.

Choroba ulega samoistnemu wygaśnięciu po kilku dniach.

Podczas występowania objawów należy zapobiegać odwodnieniu poprzez odpowiednie nawadnianie. Czasami w przypadku silnych wymiotów warto nawadniać chorego drobnymi ilościami (np. łyżeczką do herbaty), ale regularnie. Jest to bardzo ważne.

Jest to zakaźna choroba wobec tego istnieje ryzyko zakażenia pozostałych domowników.

Problem należy konsultować z lekarzem, szczególnie jeśli pojawią się zaburzenia świadomości i brak produkcji moczu. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, choroba ulega samoistnemu wyleczeniu.

Redakcja abcZdrowie.pl