Ilość cukru w codziennej diecie

Dzienna dawka cukru powinna wynosić 10% więc ile gram dziennie mogę go spożyć?

Ażeby ustalić jakiej ilości cukru to odpowiada musi Pani ustalić własne dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Można to zrobić następująco: (wzrost-100)*0,9*24*x, gdzie x to współczynnik związany z wydatkiem energetycznym (przy siedzącym trybie pracy należy przyjąć 1,2, przy średniej 1,4, przy większej 1,6, a przy intensywnym uprawianiu sportu lub pracy fizycznej nawet 1,8 - 2,0). Dla osoby o wzroście 1,70 i małej aktywności obliczone ze wzoru zapotrzebowanie energetyczne wynosi (170-100)*0,9*24*1,2 = 1800 kcal.
Teraz musi Pani wyznaczyć z tego 10%, przy 1800 kcal dziennie oznacza to 180 kcal. 1 g cukru dostarcza 4 kcal, a więc otrzymaną ilość energii z cukru należy podzielić przez 4 ażeby uzyskać dopuszczalną podaż cukru w diecie. W tym wypadku wynosi ona 45 g.
Proszę pamiętać, że uwzględnia to nie tylko ilość cukru świadomie dodaną do żywności, ale także cukry proste zawarte w owocach i gotowych daniach.
Pomimo dopuszczenia spożycia 10% energii dziennej z cukru zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia podaż tego składnika powinna być jak najmniejsza.