Infekcje dróg oddechowych u dziecka

Witam moja córcia ma 3,5 roku, więc dałam ją do przedszkola, od września bez przerwy chorowała a to grypa, to zapalenie oskrzeli itp. Przestała chodzić, ale nadal chorowała 2 razy w miesiącu. Miała podawany z***, e*** i bez przerwy nawet na dzień leki przeciwkaszlowe. Zgłaszam lekarzowi pogorszenie, więc ten każe podawać nadal s***. Mówi, że dziecko zdrowe, po 2 dniach, natychmiast daje dziecku zastrzyki z z*** twierdząc, że ma poważne zapalenie oskrzeli. Ponieważ kaszel się zaostrzył, szczególnie nocny, w październiku pojechałam z nią do Karpacza do centrum pulmonologii zrobić jej testy alergiczne i komplet badań. U dziecka na podstawie testów skórnych stwierdzono pyłkowice i zatkane zatoki, dodatkowo zrobiłam jej testy z krwi, których wynik wykazał, że dziecko nie ma pyłkowicy. Lekarz prowadzący był zaskoczony. W domu znowu oskrzela, choroba za chorobą. W końcu zmieniłam lekarza na alergologa, pediatra, który stwierdził obturacyjne zapalenie oskrzeli. To było w lutym, zalecił inhalacje z p*** i soli fizj. Od tamtej pory dziecko tylko kaszle, nie ma gorączki, kataru prawie też. Natomiast kaszel jest gorszy szczególnie nocą. Po 2 mies. zgłosiłam się na kontrolę, okazało się, że wszystko w porządku w oskrzelach, ale kaszel gorszy. Lekarz oprócz inhalacji zleca f*** i s****, b*** w****. Stosuje i nic. Robie badania na chlamydie i mycoplasme, tak jak zlecił lekarz, wynik nie wykazuje żadnych bakterii, w porządku. Lekarz zaskoczony tym kaszlem, zleca crp, morf.itp. wszystko w normie. Nie wiem co mam począć, kaszel w ciągu dnia jest rzadko, ale w nocy nawet co 15 min. Raz suchy, aż się takie echo odbija. Może to brzmi dziwnie, ale jak odgłos foki, a za chwilę mokry, ale nic nie wykrztusza. Nie wiem co mam robić i do kogo iść, Proszę powiedzieć mi, czy to astma? Nie mam pojęcia. Proszę o odp. jestem naprawdę zdołowana.
KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Na podstawie przedstawionych informacji trudno postawić jednoznaczną diagnozę.
Częste infekcje zwł. dróg oddechowych u dziecka, które zaczęło uczęszczać do żłobka czy przedszkola jest dość częste. Jednak jak rozumiem problem nie ustąpił mimo rezygnacji z przedszkola. Jeśli zaprzestała Pani całkowicie posyłać dziecko do przedszkola, a ono nadal choruje, nie jest to raczej kwestia typowych infekcji "zdobywanych" w wyniku spędzania dużej ilości czasu z grupą rówieśników.
Nocny suchy kaszel jest dość typowym objawem astmy, zatem na pewno należy ją podejrzewać. Obturacyjne zapalenie oskrzeli towarzyszy często tej przewlekłej chorobie.
Ujemne testy alergiczne niczego również nie przesądzają. Nie wykluczają alergii, ponadto nie musi ona towarzyszyć astmie.
Badaniem koniecznym dla rozpoznania astmy jest spirometria, jednak u małych dzieci jest ono trudne do wykonania ze względu na konieczność współpracy z osobą wykonując badanie. Niektóre dzieci sobie z tym radzą, u innych można ją wykonać dopiero w późniejszym wieku. Warto przedyskutować to z lekarzem.

Pozdrawiam