Informacje o lekach SSRI - czy to prawda?

Z WIKIPEDII: Wśród leków z grupy SSRI transporter serotoniny najsilniej hamuje paroksetyna, następnie citalopram (2,5 raza słabiej w tej samej dawce), fluwoksamina i sertralina (ok. 6 razy słabiej) oraz fluoksetyna (ponad 20 razy słabiej). Natomiast największą selektywność hamowania transportera serotoniny w odniesieniu do transportera noradrenaliny wykazuje citalopram, następnie sertralina (5 razy słabiej), fluwoksamina i paroksetyna (ok. 8 razy słabiej) oraz fluoksetyna (ok. 70 razy słabiej). I JEŚLI TO PRAWDA - CO TO OZNACZA?

ponad rok temu

Poszczególne leki z tej grupy różnią się między sobą „siłą” hamowania wychwytu zwrotnego.

Różnice polegają również na selektywności poszczególnych leków w stosunku do serotoniny oraz noradrenaliny.

Trójcykliczne leki p-depresyjne również wpływały na wychwyt zwrotny poszczególnych neuromediatorów w mózgu, jednak nie wykazywały selektywności w stosunku do nich.

Nowe leki p-depresyjne - SSRI charakteryzują się większą selektywnością, jednak jest ona widoczna dopiero po kilku tygodniach stosowania.

W zależności od wyżej wymienionych cech można dobierać poszczególne leki, aby jak najlepiej działały na dominujące objawy depresji (lęk, smutek, apatia itp.).