Inseminacja a ciąża

Witam,

mam kilka pytań, ponieważ nie wiem kogo mogę się doradzić. ;( Chodzi o to, że w niedzielę, tj. 05.08.2012 miałam robioną pierwszą inseminację domaciczną IUI. To był mój 14dc (moje cykle 25 - 29 dni). 12dc w piątek miałam robione USG i moje pęcherzyki miały wielkość lewy 21mm a prawy 19mm i dostałam zastrzyk Ovitrelle na pęknięcie moich dwóch pęcherzyków. W niedziele po IUI lekarz stwierdził, że płyn jest, czyli pęcherzyki pękły przed IUI i dostałam Duphaston, który mam łykać przez 14 dni 2x1 tabletce dziennie. Moje pytanie brzmi, czy mogłam zajść w ciążę przy IUI na pękniętych pęcherzykach - od tego dnia boli mnie podbrzusze i czuję jak kłują mnie moje jajniki. Nie wiem czy to jest spowodowane tym Duphastonem, czy może faktycznie coś się dzieje w dobrym kierunku. ;) Bardzo pragnę tej ciąży, a okres mam dostać dopiero 19.08.2012. Kiedy ewentualnie badanie krwi mogę zrobić? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wszystko zależy od tego kiedy doszło do owulacji - czy podanie nasienia nastąpiło zaraz po ich pęknięciu czy na przykład dobę później. Generalnie przy inseminacji plemniki szybciej docierają do bańki jajowodu - miejsca zapłodnienia niż przy stosunku, dlatego jest większa szansa na ciążę w wyniku zapłodnienia zaraz po owulacji niż przy współżyciu. Reasumując - pewna szansa na zapłodnienie jest, nie sposób podać dokładnej wartości prawdopodobieństwa zapłodnienia, ale na pewno korzystniej by było podać nasienie tuż przed owulacją lub w jej trakcie. Dlatego w razie niepowodzenia proszę się nie zrażać i ponowić próbę. Badanie beta HCG proszę przeprowadzić w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli do niej nie dojdzie. Może Pani wykonać badanie nieco wcześniej, ale jego ewentualnie negatywny wynik nie będzie rozstrzygający i trzeba je będzie powtórzyć w dniu spodziewanej miesiączki. Pozdrawiam serdecznie!