Insulinooporność i PCOS

Bardzo proszę o interpretację wyników. Mam 25 lat. Stwierdzono insulinoodporność i PCOS. Moje wyniki: Norma FSH [mlU/ml] 5,09, LH [mlU/ml] 5,44 Estradiol [pg/ml] 58,35, SHBG nmol/l; 47,48 [19,8-122], Androstendion ng/ml 6,5 [ 0,3-3,5], Testosteron ng/ml; 0,721 [0,06-0,82], DHEA-SO ug/dl 338 [ 35-430], FAI [100 (Testosteron/SHBG0] 1,52 [ <7 ], TSH IU/ml 1,68 [ 0,4-4,0], 0 min po 120 min Normy OGGT 75g mg/dl 97 82 [70-115], Insulina uIU/ml 5,92 20,31 [2,6-24,9]. Czy po tych wynikach stwierdza się insulinoodporność i PCOS? Mam nieregularne miesiączki i zwiększone owłosienie. Jak wygląda leczenie tego i jakie są szanse na ciążę? Chciałabym się zacząć starać o dziecko. Bardzo proszę o pilną odpowiedź. Dziękuję.
25 LAT ponad rok temu

Witam!

Niestety nie napisała Pani, w którym dniu cyklu wykonano badania - dlatego trudno mi zinterpretować wyniki badania estradiolu, FSH i LH. Aby potwierdzić PCOS, badania powinny być wykonane w pierwszej fazie cyklu. Wówczas ocenia się stosunek LH do FSH.

Pani objawy oraz podwyższone stężenie androstendionu rzeczywiście wskazują na zespół policystycznych jajników, a na pewno na hioerandrogenizm jako przyczynę dolegliwości. Jednak aby to potwierdzić, należałoby wykonać badanie USG narządu rodnego. W PCOS jajniki są powiększone i zawieraja lizne pęcherzyki.

Insulinooporność oraz zaburzenia płodności i nieregularne miesiączki często towarzyszą PCOS. Więcej informacji na temat choroby - przyczyny, przebieg, objawy, leczenie - znajdzie Pani na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow.

Doustny test obciążenia glukozą wypadł prawidłowo, jednak stężenie glukozy na czczo jest dość wysokie (obecne normy to 60-100 mg/dl). Insulinooporność w Pani przypadku jest kwestią sporną. Aby ją potwierdzić, należałoby wykonać 3-4 pomiary stężenia insuliny oraz glukozy i na ich podstawie obliczyć wskaźnik insulinooporności HOMA-IR.

Stężenie TSH oraz pozostałych parametrów (oprócz androstendionu) jest prawidłowe.