Interakcja leków psychotropowych z alkoholem

Od końca października 2011 roku biorę leki psychotropowe. Na początku była to tylko pernazyna, później pernazyna i candela (amisulpryd), a teraz biorę pernazynę, asertin, candelę i depakinę. Odkąd biorę te leki nie czuję kompletnie działania alkoholu w moim organizmie, bez względu na to ile wypiję i w jakim czasie, co za tym idzie jestem pozbawiony przyjemności z picia alkoholu. Słyszałem, że leki psychotropowe blokują jakieś receptory w mózgu. Dlaczego mam takie zaburzenie czucia i co dalej z tym zrobić? Poza tym zaburzeniem zauważyłem, że jestem ciągle zasępiony i mimo zmiany leków sytuacja nie poprawiła się. Jednak największym problemem dla mnie jest to, że nie mogę się normalnie jak każdy człowiek napić alkoholu. Proszę o poradę, co z tym problemem robić.

Lek. Marta Hat

Witam! Nie można stosować alkoholu w połączeniu z lekami, o których Pan wspomina, ponieważ grozi to wystąpieniem efektów niepożądanych. Może być tak, że efekty te nie pojawią się od razu. Przy równoległym stosowaniu leków: Pernazyny, Depakiny oraz Candeli spożywanie leków jest przeciwwskazane. Spożycie alkoholu może nasilać działanie leku oraz zwiększać ich działanie uspokajające i depresyjne na układ nerwowy. Zwiększa też ryzyko wystąpienia powikłań oddechowych, łącznie z zatrzymaniem oddechu. W przypadku sertraliny nie opisano interakcji z alkoholem, jednak nie zaleca się jego używania podczas leczenie tym preparatem. Pozdrawiam serdecznie!