Interakcje tabletek antykoncepcyjnych z lekami - czy jest możliwość zajścia w ciążę?

Witam. Ostatnio lekarz stomatolog przepisał mi antybiotyki. Zaczęłam je brać równocześnie z tabletkami anty M***. Dodam też, że antybiotyki zaczęłam stosować od 23 września, a tabletki anty zakończyłam 25. Antybiotyk stosowałam od 23 do 30 września. Natomiast w międzyczasie dostałam okres, czyli od 29 do 1 października, jednak zdażylo się tak, że we wtorek, czyli 5 października odbyłam stosunek. Czy jest możliwość zajścia w ciążę, skoro miałam dni niepłodne? A dodam również, że antybiotyki nazywały się D*** i obniżają one skuteczność tabletek anty. Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Liczenie dni płodnych i niepłodnych wg "kalendarzyka" nie ma racji bytu podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych! Zmieniają one całkowicie cykl (blokują występowanie owulacji), więc w trakcie prawidlowego stosowania tabletek wszystkie dni są niepłodne.
2. W wyżej opisanym przypadku miala Pani szanse mieć dni płodne. Na tabletkę "po stosunku" jest już za późno. Proponuję wykonać test ciążowy (min po 10 dniach od stosunku), gdyż ryzyko ciąży jest zwiększone.
3. Stosując tabletki antykoncepcyjne razem z antybiotykiem obniżającym ich skuteczność należy zabezpieczać się dodatkowo w tracie oraz do 7 dni po ostatniej dawce antybiotyku.