Interpretacja badań krwi a zatrucie pokarmowe

Witam, proszę o interpretację wyników (podaję wartości tylko zawyżone lub zaniżone): hemoglobina 10g/dl, hematokryt 32,2%, MCV 79,7fl ,MCH 24,8pg, MCHC 31,1g/dl, płytki krwi 732tys/ul, RDW-SD 53,3fl, RDW-CV19,2%, PCT 0,72%, eozynofile 0,06tys/ul, eozynofile0,9%, OB 45mm/h, ciężar właściwy 1,012g/ml, cholesterol HDL 27,6mg/dl, bilirubina całkowita 0,28mg/dl. Przed zrobieniem badań miałam problem z wątrobą (strułam się jedzeniem) + wysoka gorączka przez kilka dni i silny ból głowy. Z góry dziękuję
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przedstawione wyniki trudno wyjaśnić przy pomocy jednego mechanizmu patologicznego. Przedstawione wyniki wskazują na anemie mikrocytarną oraz znaczną nadpłytkowość. Warto jednak wspomnieć iż epizod zatrucia pokarmowego mógł znacznie zafałszować wyniki. Podkreślam mógł ale nie musiał. Prawdopodobnie anemia i tak u Pani jest obecna. O zatruciu świadczy podwyższone OB, problemy z wątrobą obrazują zaniżony poziom HDL. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie ponowne wykonanie badań krwi, koniecznie z rozmazem ręcznym. ( ze względu na znacznie podwyższone niektóre parametry) Dodatkowo obowiązkowo trzeba zgłosić się do lekarza.