Interpretacja badania - gazometria

Uprzejmie proszę o interpretację wyników gazometrii (pobrano z żyły w łokciu), robionej po to, aby określić poziom kwasowości w związku z utrzymującymi się zawrotami głowy i mdłościami. Jest wynik PH, ale przy okazji pozostałe odbiegają od normy, nie wiem, czy są one niepokojące. PH 7.36, PCO 2 55,9, PO2 23, HCO3-STD 26, BE-B 3.6, BE-ECF 5.1, CtCO2 32.3, O2SAT 36.9%.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

W przypadku gazometrii krwi żylnej interpretuje się tylko wynik pH oraz stężenie dwutlenku węgla. Normy dla gazometrii żylnej to pH ok. 7,35 oraz pCO2 35-45 mmHg. W Pana przypadku wynik pCO2 wynoszący ponad 55 świadczyłby o niedotlenieniu organizmu. Wskazane byłoby wykonanie gazometrii krwi tętniczej, aby ocenić wysycenie krwi tlenem. Proszę udać się do lekarza, który po osobistym zbadaniu Pana, analizie historii choroby oraz wykonanych badań, zaleci dalsze postępowanie.