Interpretacja badania moczu i PSA

Witam! Proszę o diagnozę wyników z badania ogólnego moczu i PSA. Mój wiek to 30 lat. Właściwości fizyko-chemiczne moczu: Ciężar właściwy 1.020 g/ml; Ph moczu 6.0 odczyn kwaśny; Leukocyty nb; Azotyny nb; Białko nb; Glukoza nb; Ketony + 5mg/dl; Urobilinogen w normie; Bilirubina nb; Erytrocyty/Krew nb. Mikroskopowe badanie osadu: Leukocyty 0-2 / p.w. Inne składniki nabłonki wielokątne płaskie, - pojedyncze w p.w. Obfity śluz, nabłonki okrągłe, - pojedyncze w preparacie PSA całkowite 0.604 ng/ml poniżej 4.000 Dziękuję i pozdrawiam!

Witam! Każde badanie dodatkowe należy interpretować w oparciu o objawy kliniczne, wskazania itd. Wówczas ocena danego badania będzie zgodna z aktualnym stanem pacjenta. Niestety w Pańskim opisie nie występują te informacje. Przedstawione wyniki badania ogólnego moczu, generalnie znajdują się w normie. Niewielkie, aczkolwiek nieprawidłowe stężenie ketonów może być związane z tzw. ketozą, która w stopniu nasilonym występuje w przebiegu cukrzycy t.1, ale łagodniej przebiega w innych stanach w których dochodzi do przestawienia metabolizmu na uzyskiwanie energii z lipidów (tzw. lipoliza), przykładem jest tutaj dieta ubogowęglowodanowa. Jeśli nie stosuje Pan żadnej diety i nie stosuje Pan żadnych z metod odchudzania, to należy powtórzyć badanie po kilkunastu dniach. W Pańskim przypadku występuje niewielka ilość ketonów przy prawidłowych innych parametrach, co przemawia za przyczyną związaną z żywieniem. Stężenie PSA jest prawidłowe. Pozdrawiam serdecznie!