Interpretacja badania rtg kręgosłupa lędźwiowego.

Dzisiaj odebrałam wynik z RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Czy mógłby Pan zinterpretować wynik. RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa: Zachowana lordoza odcinka ledźwiowego kręgosłupa bez cech przewężenia przestrzeni międzykręgowych. Spina biffida S1/ wariant rozwojowy, poza tym rtg w normie. Stawy krzyżowo-biodrowe wolne. Drobny punktowy złóg wapienny na wys. L3 po stronie lewej, w lewym moczowodzie? Chiałam jeszcze zapytać, czy Spina biffada może mieć wpływ na bóle pod lewą piersią, które mam od 3 miesięcy?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania rentgenowskiego kręgosłupa lędźwiowego przedstawiony w pytaniu nie pokazuje, żadnej patologii tego odcinka kręgosłupa. Uwapniony złóg może być złogiem w drogach moczowych - nie wiem niestety z jakiego powodu wykonano to badanie, ale jeśli chodziło o niespecyficzne bóle w obrębie jamy brzusznej - złóg ten może być jego przyczyną.

Opisywana spina biffida jest wadą rozwojową kręgosłupa, w tym przypadku kręgu S1, polega to na niepełnym zamknięciu kanału kręgowego (poprzez nie wytworzenie łuku kręgowego). Objawy i ich nasilenie spowodowane tą wadą są różne w zależności od lokalizacji - mogą to być niespecyficzne bóle, zaburzenia czucia, zaburzenia ruchowe. Często też przebiega bezobjawowo, wtedy wykrywane jest przypadkowo. Leczenie konieczne jest tylko w objawowych postaciach choroby.

Opisywane bóle pod piersią nie mogą być spowodowane wadą rozwojową kręgosłupa w tym odcinku (spina biffida S1).

Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.