Interpretacja badania TK głowy z powodu padaczkowego EEG.

Witam. Zostałem skierowany do badania TK z powodu padaczkowego zapisu EEG po deprywacji snu. Wynik jest taki: Mózgowie bez zmian ogniskowych czy obrzękowych. Układ komorowy symetryczny, komora czwarta do -12,5x8,5 mm, komora trzecia poprzecznie do - 7,7 mm, jama blaszki przegrody przezroczystej (odmiana rozwojowa przestrzeni płynowych) do - 10 mm, części centralne komór bocznych do - 12,5-1 3mm. Byłem z tym wynikiem u neurologa i powiedział, że mam wadę rozwojową mózgu i to jest przyczyna padaczkowego EEG. Proszę mi powiedzieć, jaka to jest wada i czy jestem bardziej narażony na jakieś inne choroby neurologiczne?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jama blaszki przegrody przezroczystej - często spotykany wariant anatomiczny budowy mózgowia, który polega na obecności wąskiej przestrzeni płynowej między dwiema blaszkami tejże przegrody przezroczystej, przeważnie jest bezobjawowa klinicznie. Nie ma opisanych innych, konkretnych charakterystycznych zespołów neurologicznych. Dlatego jeżeli to badanie nie było wykonane z kontrastem, warto wykonać badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem, by z całą pewnością wykluczyć inne możliwości etiologii padaczki.

Serdecznie pozdrawiam!