Interpretacja EKG i bradykardia zatokowa

Witam, mam 32 lata.. Mój lekarz pierwszego kontaktu zalecił mi badanie serca, bo ostatnio niev byłem w najlepszej kondycji zdrowotnej. Mam już swój wynik, ale niestety nie mogę go w ciągu najbliższych dni skonsultować, a bardzo zależy mi na czasie, bo stres związany z oczekiwaniem na pewno nie poprawia mojego stanu W związku z tym chciałbym prosic o interpretację mojego  wyniku EKG: oś serca pośrednia, rytm zatokowy, miarowy 50/min - bradykardia zatokowa. PQ-0,2s; QRS - 0,08s; QT - 0,38s. Zapis pobudzeń w granicach normy. Jakie kroki powinienem teraz podjąć? Dziekuje, będę wdzięczny za odpowiedz.

Witam! Wynik badania mieści się w granicach normy. Jedynym odchyleniem od normy jest tutaj bradykardia, czyli zbyt wolna częstość pracy serca. Nie wymaga ona jednak leczenia, o ile nie powoduje objawów w postaci omdleń czy utrat przytomności. Wynik należy skonsultować z lekarzem który zalecił wykonanie badania.

Magdalena Mroczek

Niski puls czyli bradykardia to stan, w którym serce uderza w tempie mniejszym niż 50-60 razy na minutę. Przy takiej częstości serce nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości krwi, dlatego bradykardia wymaga uważnej diagnostyki. o typowych objawów bradykardii należą: zawroty głowy, omdlenia, poczucie skrajnego wyczerpania i płytki oddech. Przyczyn bradykardii może być wiele. Często występuje ona w starszym wieku czyli po ukończeniu 65 roku życia. Poza tym bradykardię powodować mogą niektóre wady wrodzone serca, blok serca czy zespół chorego węzła zatokowego.

Bradykardię należy uważnie diagnozować. Pomocne jest w tym zwykłe ekg, wysiłkowe, ekg, test pionizacji czy badanie Holtera. W przypadku Pani syna badania te zostały wykonane i na pierwszy rzut oka nie ma w nich nieprawidłowości. Być może badania te trzeba powtórzyć. Np. w niektórych zaburzeniach rytmu serca zmiany można zaobserwować na przestrzenia czasu dłuższego niż 24 godziny. Prawdą jest też, ze bradykardię może powodować zapalenie mięśnia sercowego z jego następczą regeneracją.

Bradykardia towarzyszy też osobom uprawiającym sporty wytrzymałościowe. Należy do nich np. kolarstwo czy bieg długodystansowe. Czasami może wtedy występować bradykardii, która dochodzi do 30 uderzeń serca na minutę. Bradykardia występuje też u młodych osób i jest wtedy fizjologiczna. Ważne jest, aby nie występowały dodatkowe objawy tj. omdlenia czy poczucie skrajnego wyczerpania.
W niektórych przypadkach trzeba wszczepić stymulator.
To, że bradykardia jest zatokowa to dobra wiadomość. Nie ma zaburzeń rytmu serca. Bradykardia nie jest bardzo nasilona. Jeśli nie wywołuje objawów to nie trzeba jej leczyć.
Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który przepisał badanie. Jeśli występują jakieś objawy, to należy dalej szukać ich przyczyny.