Interpretacja podwyższonego wyniku eozynofili

Witam! Bardzo bym prosiła o interpretację wyniku: eozynofile - norma w laboratorium wynosi 10e9/l - 0.05 -0.51. Mój wynik to 0.03 - lekko zaniżony. Mocznik norma 155- 394 umol/L mój wynik 400 lekko zawyżony. Dziękuję za interpretację. Ewa

Witam! Niestety nie przedstawiła Pani wszystkich parametrów wykonanych badań, co utrudnia dokładną interpretację przedstawionych wyników. Domyślnie można przypuszczać że inne podstawowe badania laboratoryjne nie odbiegały od normy. Nie opisała Pani także przyczyny wykonania badań, ewentualnych przyjmowanych leków czy chorób przewlekłych. W związku z tym można się odnieść do wyniku tylko ogólnie, wskazując na najczęstsze przyczyny zmiany tych parametrów. Wśród najczęstszych przyczyn obniżonej ilość eozynofili (eozynopenia) znajduje się stres, infekcje bakteryjne lub pierwotniakowe, stosowanie leków (glikokortykosteroidów), nadczynność kory nadnerczy czy toczeń trzewny układowy. Jeśli jest to jedyny zmieniony parametr w morfologii krwi, bez podwyższonych markerów zapalnych oraz dolegliwości to można przypuszczać, że najbardziej prawdopodobną przyczyną może być silny stres lub przebyta infekcja. Lekko podwyższone stężenie mocznika we krwi może mieć kilka przyczyn. Jest bardzo ważny parametr w diagnostyce chorób nerek. Wzrost stężenie mocznika zazwyczaj sugeruje niewydolność nerek, jednakże jeśli stężenie kreatyniny we krwi oraz badanie ogólne moczu jest prawidłowe to taka przyczyna może zostać wykluczona. Zmiana tego parametru może być spowodowana nie tylko utrudnioną eliminacją mocznika, ale także nadmierną przemianą białkową w organizmie, co może mieć miejsce np. podczas stosowania diety wysokobiałkowej. W celu szczegółowej interpretacji przedstawionych wyników proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zbierze od Pani wywiad chorobowy oraz zbada Panią fizykalnie. Po uzyskaniu całości obrazu klinicznego będzie można powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam serdecznie!